Egzozdan Beyaz Duman Çıkmasının Nedeni Nedir?

Arabaların egzozları bize bazı arızaların oluştuğuna dair ip uçları vermektedir. Egzozdan çıkan dumanın rengine ve yoğunluğuna göre arıza tespiti yapmak mümkün olduğu için araba kullanırken egzozu kontrol etmek arızaları erken tespit etmek yönünden önemlidir. Egzozdan beyaz duman, siyah duman ve mavi duman çıkabilir. Genel itibari ile bu duman renklerinin ne anlama geldiği bilinse de sebepleri birçok ekipmandan kaynaklı olabilir. Bu sayfada egzozdan beyaz duman çıkmasının nedeni anlatılacaktır.

Egzozdan Beyaz Duman Atmasının Nedenleri
Egzozdan Beyaz Duman Atmasının Nedenleri

Egzozdan beyaz duman gelmesi sebeplerini incelerken arıza tespitini kolaylaştırmak açısından konu ilk hareket sırasında beyaz duman ve seyir halindeyken beyaz duman şeklinde iki başlık halinde anlatılacaktır.

I – Egzozdan İlk Çalıştırmada Beyaz Duman ve Su Atmasının Nedenleri

Özellikle kış aylarında egzozdan beyaz duman ve su attığına şahit olmuşsunuzdur. Eğer bu durum soğuk günlerde ve ilk çalıştırmada oluyorsa korkulacak bir durum olmadığını göstermektedir. İlk çalıştırmada beyaz duman hemen hemen her arabada özellikle düşük model arabalarda çok sık rastlanılan bir durumdur. Motorun ve havanın soğuk olması motora alınan havanın içerisindeki nemin yoğunlaşmasını kolaylaştıracak ve beyaz duman atmasına sebep olacaktır. Fakat bu duman belli süre içerisinde azalmıyor ve kesilmiyorsa o zaman motorun yanma odasında su yakıldığı yani yanma odasına bir şekilde motor soğutma suyu yürüdüğü anlamına gelmektedir.

II – Seyir Halindeyken Kesilmeyen ve Devam Eden Yoğun Beyaz Duman ve Su

Yukarıda anlatıldığı gibi egzozdan beyaz duman ısınınca azalmıyor ve devam ediyorsa o zaman motor su yakıyor diyebiliriz. Bu durumun bir çok nedeni olacağı gibi tespiti de biraz zor olabilmektedir. Aşağıda nedenlerini inceleyeceğimiz egzozdan beyaz duman atması dikkat edilmezse motorun hararet yapmasına ve büyük hasarlara neden olacağı için konunun iyi öğrenilmesi gerekmektedir.

Egzozdan Beyaz Duman ve Su Atmasının Nedenleri

  • Silindir kapak contası‘nın yanması sonucu motorun yanma odasına giren soğutma suyu beyaz dumana sebep olacaktır. Motor contası yanması hakkında ayrıntılı bilgi için Motor Conta Yanması Nasıl Anlaşılır sayfasına bakabilirsiniz.
  • Egzoz sirkülasyon devresi üzerinde bulunan contanın zarar görmesi üzerine soğutma suyu egzoz ile birleşerek egzozdan beyaz duman ve suya neden olacaktır.
  • Silindir bloğunda oluşan çatlak soğutma suyunun yanma odasına geçişini sağlayabilir. Bu durumda da beyaz duman gelecektir.
  • Turbo soğutma devresinde oluşan çatlak da aynı şekilde soğutma suyunun egzoza karışması sebebiyle beyaz duman çıkmasına neden olacaktır.

Beyaz duman atmaya başladığı zaman suğutma suyu genleşme kabı kontrol edilmelidir. Soğutma suyu azalmaya başladığı takdirde yukarıdaki nedenlerden bir tanesi gerçekleşmiş demektir. Bu durumda motoru susuz çalıştırmamak amaçlı dikkat edilmesi gerekir. Motorun uzun süre susuz çalışması hararet riskine sebep olacağı gibi bu sürenin uzaması motor bloğunda ve silindir kapağında sıcaktan dolayı ciddi hasarlara neden olacaktır. Bu sebeple soğutma suyunun azaldığını anladıktan sonra mutlaka ve mutlaka iyi bir ustaya götürmenizde fayda var.

Neden iyi bir usta diyoruz çünkü arıza tespitinin iyi yapılması maliyetleri düşürmek açısından en önemli noktadır. Örneğin basit bir egzoz sirkülasyon contası arızasında motor silindir kapak contasını sökmeye kalkarsak maliyet 20 lira dan en az 2000 liraya artacaktır.

Egzozdan Çıkan Duman Renklerine Göre Arıza Çeşitleri

Egzozdan beyaz duman atmasının nedenlerini yukarıda anlattık. Peki diğer duman renkleri ne anlama gelmektedir.
Beyaz duman: Yakıtın içerisindeki su veya bir arızadan kaynaklı yanma odasına giren suyun yanması sonucu egzozdan beyaz duman atacaktır.
Siyah Duman: Genel itibari ile fazla yakıttan kaynaklı olarak bilinir. Motorda hava yakıt karışımının zengin olması sebebiyle siyah duman oluşur.
Mavi Duman: Motorda yakılan yağı işaret etmektedir. Bir çok nedene bağlı olarak eğer motor yağ yakarsa egzozdan mavi duman atacaktır.

*Egzozdan mavi duman gelmesi sebeplerine bakmak için burayı tıklayabilirsiniz.

*Egzozdan siyah duman gelmesi sebeplerine bakmak için burayı tıklayabilirsiniz.

*Motor egzoz sistemleri sayfasına giderek egzoz sistemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Motor arızaları sayfasından diğer arızaları inceleyebilir veya ana sayfaya giderek site hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaynak: Bu sayfa Carstechnic tarafından oluşturulmuştur.

Leave a Reply