EGR Valfi, egsoz gazı resürkülasyonunu sağlayan motor parçasıdır. Egzoz gaz sirkülasyon sistemi benzinli motorlarda kullanıldığı gibi ve dizel motorlarda da kullanılır. EGR sistemi çalışma prensibi, egzoz gazını soğutup tekrar silindirlere yollayarak NOx (Azot oksit veya nitrojen oksit) emisyonunun düşürülmesini sağlar. Egzoz gazının bir kısmı motor soğutma suyu yardımıyla soğutularak yanma odasına tekrar yollanır ve yanma odasındaki yanma ısısını düşürerek azot oksit veya nitrojen oksit oluşumunu azaltır. Silindirlere tekrar yollanan egzoz gazı miktarına aracın ECU’su (motor kontrol ünitesi)  karar verir. 

EGR sistemi, motor devri, motor yükü, enjeksiyon miktarı, emilen hava miktarı ve sıcaklığı gibi değişkenlere bağlıdır.
Genellikle arıza çıkarması durumunda ilk akla gelen EGR valfi iptali işlemidir. Fakat bu işlem iyi yapılmazsa emisyon değerleri artar aynı zamanda motorun verimi düşer. İyi çalışan egzoz gaz sirkülasyon sistemi motorun verimini arttırmaktadır. Ayrıca sistem yakıt ekonomisine de katkı sağlar. Bu nedenle EGR valfi arızasında yenisi ile değiştirmek veya işi bilen kişiler tarafından iptal edilmesi uzun vadede bize kar sağlayacaktır.

EGR Valfi Ne İşe Yarar? Çalışma Prensibi Nedir?
EGR Valfi Ne İşe Yarar? Çalışma Prensibi Nedir?

Yanma gazlarının büyük kısmı zararsız diyebileceğimiz Nitrojen(N2), su buharı (H2O), karbondioksitten (CO2) oluşsada az bir kısmı karbonmonoksit (CO), hidrokarbonlar ve nitrojen oksitler gibi zararlı ve zehirli maddelerden oluşmaktadır.

EGR Valfi Çalışma Prensibi

Egzoz gaz sirkülasyon valfi, elektropnömatik bir valftir. Elektropnömatik valf ne demek derseniz ise hem hava hemde elektriksel olarak kontrol edilen valf anlamındadır. Genelde konum olarak motorun çevresinde bulunan EGR valfi markaya göre farklılık gösterir. EGR Sistemi, motora giren taze havanın düşük miktarda soğutulmuş egzoz gazı ile karışmasını sağlayan sistemdir. Bu durum yanma odası sıcaklığını düşürür ve aynı zamanda oksijen miktarını da azaltır. NOx gazları oluşumu yüksek egzoz sıcaklıklarında daha fazla olduğundan dolayı yanma sıcaklığının düşürülmesi emisyon değerlerini de düşürecektir.

*Emisyon değerlerini etkileyen diğer parçalar için Motor egzoz sistemleri sayfasına bakabilirsiniz.

Motor düşük yüklerdeyken motor kontrol ünitesi EGR valfinin açılması için komut yollayacaktır. Bu komut doğrultusunda açan valf bir miktar egzoz gazını emme manifolduna yollar. Bu egzoz gazı yukarıda anlatıldığı gibi yanma sıcaklığını düşürür. Motor yükü fazlalaştıkça sistem devreden çıkacaktır. Motor yüksek yüklerde çalışırken gücün artması için tam yanma isteriz. Tam yanmayı sağlamak için motor kontrol ünitesi EGR Valfini devre dışı bırakır. Yani motor kontrol ünitesi sinyali keserek valfin kapanmasını sağlar.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Egzoz gaz sirkülasyon valfi kirlenirse veya bozulursa motorun çalışmasında bazı bozukluklar meydana gelecektir. Arızanın belirtileri ise şu şekildedir;

  • Motorda çekiş düşüklüğü
  • Seyir halindeyken motorda titreme veya tekleme
  • Motorun sarsıntılı çalışması
  • Motorun çalışmaması

Yukarıda anlatılan belirtiler bir çok nedenden kaynaklansa da EGR Valfinin bozulması veya kirlenmesi de bu sebeplerinden bir tanesidir.

EGR Valfi İptali Nasıl Yapılır?

EGR iptali evde yapabileceğiniz bir uygulama gibi gözükse de mekanik olarak körlemek arıza lambasının yanmasına neden olacak ve motor sanki EGR valfi çalışıyormuş gibi hareket etmesine neden olacaktır. Eğer iptal etmek zorunda kalırsanız yazılım ile birlikte iptal ettirmenizde fayda var. İlla ki mekanik yol ile iptal etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken valfi sökerek altına ısıya karşı dayanıklı kör conta koymaktır. Bu özel conta olmasına gerek olmadığı gibi kola kutusundan bile keserek yapabilirsiniz. Önemli olan sıcaklıktan dolayı erimeyecek bir malzemeden egzoz gazının geçişini engelleyecek bir engel koymanız. Tek yapmanız gereken aslında bu. Herhangi bir kablo iptal etmenize gerek yok. Fakat EGR valfi iptali yaparsanız NOx oluşumu artacağını bilmelisiniz. Aşağıda NOx zararları anlatılmıştır. Motoru bu zararlardan korumak ve motorun rahat çalışmasını sağlamak için motora yazılım atılmalıdır.

NOx gazı zararları nelerdir?

Motorda üretilen mono nitrojen oksit ve NO2 gazları, amonyak, nem ve nitrik asit buharı ile tepkimeye girer. Nitrojen oksit türevlerinin solunması akciğer ve kolon kanserine neden olması ile birlikte anfizem, bronşit ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklarında oluşmasında etken sahibidir. Küçük parçacıklar hamilelere zarar vererek prematüre doğumlara neden olmaktadır.

Çalışma prensibi ve iptalini anlatan video aşağıya eklenmiştir.

EGR Valfi nasıl çalışır ve EGR iptali

EGR Valfi çalışma prensibi ve iptali sayfası bittiğine göre; bir sonraki konu olan katalitik konvertör nedir ve ne işe yarar sayfasına gidebilirsiniz. Ana sayfaya gitmek için burayı tıklayabilirsiniz. Sayfayı faydalı bulduysanız beğenmeyi unutmayın. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya eklemek istediğiniz bir husus var ise yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Kaynak: Bu sayfa Carstechnic tarafından oluşturulmuştur.