Her gün kullandığınız veya gördüğünüz arabaların motorları nasıl çalışıyor öğrenmek ister misiniz? Hayatımızı kolaylaştıran, istediğimiz yere istediğimiz zaman gidebilmemizi sağlayan arabalar bizce bunu fazlasıyla hak ediyorlar. Araba hakkında bilgi sahibi olmak bizce her kullanıcının bir sorumluluğudur. Tahmin edersiniz ki motor arızalarının büyük çoğunluğu kullanıcı hatasından kaynaklanıyor. Bakımsızlık veya hatalı kullanımlar motorun ömründen yiyor. Bu nedenle motor parçaları hakkında bilgi sahibi olduğunuz takdirde motor ömrünü uzatabileceksiniz. Göreceksiniz ki araba sizi hiçbir zaman yolda bırakmayacak. Çünkü aslında her arızada, motor bize ip uçlarını çok önceden veriyor. Bunları önceden fark edersek arızalar büyümeden çözebiliyoruz ve paramız cebimizde kalıyor. Bu sitenin bu bölümünde motor çalışma prensipleri yanı sıra motor parçalarını ve görevlerini öğreneceğiz.

*Motor Parçalarını veya çalışma prensiplerini biliyorum diyorsanız; motor arızaları bölümünden tecrübe edilen arızaları inceleyebilirsiniz.

Otomobil Motor ve Motor Parçalarının Çalışma Prensipleri
Otomobil Motor ve Motor Parçalarının Çalışma Prensipleri

Motor çeşitleri nelerdir?

Motorlar yanma odasının konumuna göre;

 • İçten yanmalı
 • Dıştan yanmalı

Dıştan yanmalı motorlar otomotiv endüstrisinde kullanılmadıkları için bu sitede anlatılmamıştır. Bu nedenle tüm sitede bahsedilecek olan içten yanmalı motorlar üzerine yoğunlaşalım ve çeşitlerine bakalım.

İçten yanmalı motorlar, gücün oluşum zamanına göre 2’ye ayrılır;

 • 4 zamanlı motorlar
 • 2 zamanlı motorlar

İçten yanmalı motorlar, kullandığı yakıt cinsine göre 3’e ayrılır;

 • Benzinli Motorlar
 • Dizel Motorlar

Bu sitede; günümüzde otomobillerde sıkça kullanılan içten yanmalı 4 zamanlı benzinli veya dizel motorların çalışmasına yardımcı olan tüm parçaları ve sistemleri tanıyacağız. Ayrıca motor arızaları sekmesinden parçaların oluşturabileceği arızaları ve bunların çözümlerine dair bilgileri bulabilirsiniz.

*Motor çalışma prensibi sayfasına geçmek için burayı tıklayabilirsiniz. Okumaya devam ederseniz site hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Siteyi tarif etmek gerekirse; ana menüdeki çalışma prensipleri sekmesi altında tüm sistemlerin ve parçaların çalışma prensipleri anlatılıyor. İsterseniz arama bölümünden istediğiniz motor parçasının çalışma prensibine ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine ana menü üzerinde motor arızaları sekmesinde çeşitli motor arızaları ve motor parça arızaları nasıl anlaşılır gibi sorular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

*Sitede ayrıca projeler sayfası mevcuttur. Projeler sayfası altında evde yapılabilen tamiratları bulabilirsiniz.

Projeler sayfasını incelerseniz bütün bakımları veya tamiratları evde kendiniz yapabileceğinizi göreceksiniz. Gerekli olan sadece anahtar takımları ve kendinize güven duymanız olacak.

Çalışma Prensipleri Bölümünde Takip Edilmesi Önerilen Sıra;

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu sırayı takip etmeden ana menü üzerinden sayfalara ulaşabilirsiniz veya arama bölümünden istediğiniz parçayı veya sistemi yazarak aratabilirsiniz. Aşağıda verilen başlıklardan herhangi birini seçerekte sayfalara gidebilirsiniz. Buradaki sıra bizim anlaşılması kolay olması açısından verdiğimiz sıradır. Konuların bulunduğu sayfaların son paragraflarında bir sonraki konuya yönlendirilebilmeniz için kısayollar mevcut olacaktır. Aşağıdaki konular sitenin sadece çalışma prensipleri başlığı altında bulunan sayfalardır. İsterseniz ana menü üzerindeki diğer başlıklara göz atabilirsiniz.


Emin olun bu bilgiler işinize çok yarayacak

Motorların veya motor parçalarının çalışma prensiplerini öğrenmek hem genel kültür olması yanında hem de bir arıza durumunda yorum yapabilmenizi sağlayacaktır. Bir arızayı nokta atışı tespit ederek servise gitmek veya arızayı kendiniz onararak işçilik parasından kurtulmak istemezmisiniz?
*Bu nedenle çalışma prensipleri bölümü yanı sıra mutlaka motor arızaları veya projeler bölümlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.


Yazıları nasıl takip edebilirsiniz?

Güncellemelerden, yeni yazı ve projelerden haberdar olmanız için sitenin sağında bulunan abone ol bölümünden siteye abone olmanızı tavsiye ederiz. Abone olduğunuz takdirde yenilikler mail adresinize düşecek ve okumanız kolaylaşacaktır. Ayrıca Facebook ve Instagram sayfasını takip ederek güncellemeleri görebilirsiniz. Veya sitenin ana sayfasını ara ara ziyaret ederek yenilikleri görme şansınız olacaktır.


Sitede yazılarınızı yayınlayabiliriz veya proje üretebilirsiniz

Eğer sayfalara ek bilgi vermek istiyorsanız veya başınızdan geçen ve çözümünü bulduğunuz motor arızalarını paylaşmak isterseniz yorumlar bölümüne yazabilirsiniz veya iletişim bölümünden bize direkt mesaj atabilirsiniz. Attığınız bilgilerin doğruluğu araştırılarak ve izniniz dahilinde sitede yer verilecektir. Bu işe yarayan bir çok site ve forum var neden bu siteyi kullanmalıyım diye soruyorsanız;

 • Bütün bilgileri bir arada ve sıra ile bulabilirsiniz.
 • Tecrübe edilen arızaları bulabilirsiniz.
 • Kendin yap projelerinde olduğu gibi isterseniz aracınızdaki motor arızasını kendiniz tamir edebilirsiniz.
 • Motor arızaları bölümünde kanıtlanmamış olan bilgileri kesinlikle paylaşmayacağımız için bilgi kirliliği olmayacaktır.
 • Siteye giren ziyaretçiler doğru bilgi alacağından emin olacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı bize ve diğer okuyuculara yardımcı olmak için yazılara yorum yazmayı unutmayınız.


Bunlar dışında sitede neler bulabiliriz?

Bu sitede çalışma prensipleri dışında motor arızaları veya evde kendin yap projeleri gibi bölümlerde bulunmaktadır. Bu bölümleri de ayrıca takip edebilirsiniz.


Bu Sayfaları nasıl oluşturduk?

Sayfaların çoğunluğu kitaplardan, yabancı sitelerden veya blog sitelerinden araştırılarak yazılmıştır. Bilgilerin nereden araştırıldıklarına dair kaynakça bölümünü sayfaların alt kısımlarında bulabilirsiniz. Zaman geçtikçe araştırmalar ve sizlerden gelen bilgiler doğrultusunda sitemiz genişleyecek ve ansiklopedi niteliği kazanması sağlanacaktır.


Çalışma prensipleri ana sayfası bittiğine göre bir sonraki konu olan motor çalışma prensibi sayfasına geçmek için burayı tıklayınız. Veya ana sayfa için burayı tıklayın.


*Okumak isteyebileceğiniz son yazılarımız


Kaynak: Bu sayfa Btperformance tarafından oluşturulmuştur.