Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Chip tuning, otomobillerde bulunan motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilmesi işlemine verilen isimdir. Motor kontrol ünitesi nedir sayfasında da anlatıldığı gibi motor kontrol ünitesi ECU bilinen ismiyle motor beyni motorun çalışmasını yöneten parçadır. Motorun çalışmasına yardımcı olan hemen hemen bütün parçalar motor kontrol ünitesinden gelen komutlar sayesinde çalışmaktadır. Chip tuning işlemi sayesinde motor kontrol ünitesinden alınan yazılım değiştirilir ve motorun performansının artması sağlanır. Motor performansının artmasının yanı sıra yakıt tasarrufu da sağlayan chip tuning işlemi günümüzde sıkça tercih edilen uygulamalar arasına girmektedir. Bu sayfada chip tuning işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verilecek ve adım adım anlatılacaktır. Yazımıza başlamadan önce belirtmek gerekirse chiptuning uygulaması sadece otomobillerde değil motorsiklet, kamyon, otobüs, traktör ve hatta deniz taşıtlarında da uygulanmaktadır.

Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?
Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Chip Tuning ECU Programlama Cihazları Ne İşe Yarar?

Chip tuning işlemini gerçekleştirmeden önce yazılımın arabadan çekilebilmesi gerekmektedir. Yani motor kontrol ünitesine bağlanacak bir cihaz sayesinde ünite içerisindeki yazılımın bilgisayar ortamına alınabilmesi gerekmektedir. Piyasada birçok ECU programlama cihazı bu işlemi yapabilmektedir. Bunlardan bazıları pahalı bazıları ise ucuz cihazlardır. Pahalı veya ucuz olmalarındaki neden kısaca chip tuning cihazlarının lisanslı veya lisanssız olması ile açıklanabilir. Cihazlardan bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde bahsetmeyeceğimiz için sadece isimlerini vermek yeterli olacaktır.

Magpro2 X17
Kess V2
K-tag
FG Tech Galletto 4
gibi cihazlar sayesinde motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımı bilgisayarınıza kaydettikten sonra tuning işlemine başlayabilirsiniz.

Motor kontrol ünitesine bu cihazlar sayesinde OBD Soketi üzerinden veya motor beyni sökülerek pin uçlarından bağlantı yapılarak alınmaktadır. Bu araba marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Remap Nedir ve Nasıl Yapılır?

ECU Programlama cihazları yardımı ile motor kontrol ünitesinden alınan yazılımın remap programları sayesinde içerisindeki bilgiler değiştirilir. Bu konuyu biraz açmak gerekirse, tuning işleminin gerçekleşebilmesi için motor beyninden alınan yazılımın düzenlenmesi gerekir. Peki bu bilgileri hangi programlar sayesinde düzenliyoruz sorusuna gelirsek;

Ecm Titanium 1.61, bu program sayesinde aracınızın güç değerlerini, Rpm değerlerini ve bir çok işlemi gerçekleştirmenize yarar.

Win Ols ile Ecu dosyasında remapping dpf iptali, Egr iptali gibi yazılım dosyalarında düzenlemeler yapabilir, check-sum kodlamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Ecu Safe programı ile de dpf off, egr off işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Tuning işleminin tamamlanabilmesi için yukarıda bahsedilen programlar sayesinde değiştirilen yazılım ECU programlama cihazları yardımıyla tekrar motor beynine yazdırılır. Yeni yazılım yani modifiyeli yazılım ile çalışan motor daha güçlü ve torklu çalışmaya başlayacaktır. Motorun gücünün artması sayesinde motor daha az yakıt yakacak ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Chip Tuning Zararlı mı? Motora Zarar Verir mi?

Soft yazılımın motora zararı olmamakla birlikte faydası da olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki motor gücünün artması motor ve motorun çalışmasına yardımcı tüm parçalarda daha fazla yük meydana getirecektir. Bu nedenle motorun sağlıklı çalışmasını engellemese de chiptuning işleminden önce sağlıklı olmayan parçalar kendini gösterebilmekte ve motorun zarar görmesine neden olabilmektedir. Kısacası motor ve parçalarının iyi çalışır durumda olduğundan emin olunduktan sonra chip tuning işlemi araca hiç bir zararı olmayacaktır. Motorun kondüsyonuna güvenildikten sonra tavsiye edilen bir uygulama olduğu muhakkaktır.

Motor çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmak isteseniz burayı tıklayabilir veya motor parçaları ve görevleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kaynak: btperformancegarage.com

Leave a Reply