Günümüzde teknoloji her geçen gün ilerlemekte ve bu ilerleme ile sistemlerde gelişmektedir. Gelişen sistemler yakıt tasarrufu dışında çevreye duyarlı ve sürücü güvenliğini arttırmak yönünde ilerlemektedir. 10 sene 20 sene öncesine göre arabalar hem çevreyi korumakta hemde bizim güvenliğimizi daha fazla sağlamaktadır.

Artık araba almak isteyen müşteriler sadece motorun çalışmasına bakmayarak diğer bütün sistemlerin çalışmasına ve kalitesine bakmaktadır. Peki motorun ve arabanın çalışmasına yardımcı olan sistemler nelerdir? Bu sistemlerin başında yakıt sistemi ve ateşleme sistemi gelmektedir. Motorun çalışması için olmazsa olmaz olan yakıt sistemleri dizel ve benzinli motorlar için farklılık göstermektedir. Elektrik sistemleri ise yeni nesil araçlarda çok sıkça kullanılmakta ve hemen hemen her parçanın çalışmasını elektrik sistemi sağlamaktadır. Araba içerisindeki örülmüş ağ gibi çalışarak bütün sistemlere hayat vermektedir. Motorun çalışmasına yardımcı olan bir diğer sistem ise yağlama sistemidir.

Otomobil hareket halindeyken hareket kabiliyeti gerekmektedir. Bu nedenle bütün araçlarda direksiyon sistemi yardımı ile manevra kabiliyeti oluşmaktadır. Peki araç giderken durmak istersek kullanacağımız sistem nedir? Tabi ki fren sistemi bizim durmamızı ve yavaşlamamızı sağlayan sistemlerdir.

Bu bölüm altında bu sistemler incelenecek ve anlatılacaktır. Bu başlık altında anlatılanlar sistemlerin kabaca çalışma prensipleri olup ayrıntıları sayfalar içerisindeki linkler sayesinde bulabilirsiniz. Veya öğrenmek istediğiniz konuyu arama bölümüne yazabilirsiniz.

Buradan ana sayfaya dönerek başlıkları güncel yazıları inceleyebilirsiniz veya bir sonraki konuya geçmek için burayı tıklayınız.