ABS ESP ASR EDS DSA Nedir? Araç Güvenlik Sistemleri

Günümüz otomobillerinde markalar artık kullandığı güvenlik sistemleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Araç almak isteyenler için güvenlik sistemleri artık en büyük tercih sebepleri arasındadır. Durum böyle iken birçok araç güvenlik sistemleri kullanılmaya başlamıştır. Bu güvenlik sistemleri, sürücünün sadece kaza anında değil kaza öncesi kazayı önlemek için kullanılan sistemlerdir.

Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?
Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

ABS Nedir? Kilitlenmeyen Fren Kontrolü – Araç Güvenlik Sistemleri

Kilitlenmeyen Fren kontrolü ABS ‘nin İngilizce açılımı Antilock Brake System ‘dir. ABS Fren, araçların her türlü yük durumunda bütün yol koşullarında ve çeşitli süratlerdeki ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek direksiyonda tam hakimiyeti sağlayan fren sistemidir. ABS Fren durumunda her bir tekerleğin devir sayısındaki değişikliği bir kontrol ünitesi aracılığı ile denetleyen bir sistemdir. Dönüş sayısının ani düşmesi ve tekerleğin kilitlenmesi durumunda kontrol ünitesi otomatik olarak fren basıncını düşürür. Tekerleğin tekrar hızlanmasında fren basıncını tekrar yükselterek tekerlek frenlenir. ABS Fren sistemi günümüz araçlarında kullanılan güvenlik sistemlerinin temelinde olan sistemdir. Antispin veya stabilite kontrollerinde ABS fren sisteminden faydanılmaktadır.
*ABS Fren Sistemi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

*Frenden gelen ıslık sesinin nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

ESP Nedir? Elektronik Denge Programı – Araç Güvenlik Sistemleri

Elektronik denge programı olarak bilinen ve İngilizcesi electronic stability program olan ESP, Bosch firması tarafından geliştirilmiş ve otomobillerde kullanılan bir sürüş destek birimidir. ESP, ilk olarak Mercedes firması 1995 yılında CL modellerinde opsiyonel olarak kullanılmaya başlamıştır. Elektronik stabilite programının ana mantığı; bir merkezi kontrol ünitesi, direksiyon açı sensörlerinden moment sensörlerinden ABS fren sisteminin sensörlerinden gelen verileri değerlendirerek, aracın kayıp kaymadığını hesaplar. Arabanın kayma gibi bir durumla karşılaştığı sırada, ESP gerekli tekerlere fren yaptırarak ve motor gücüne müdahale ederek aracı tekrar izine döndürmeye çalışır. Örneğin araç önden kayarsa viraj içinde kalan tekerlek bağımsız olarak frenlenir. Böylece araç tekrar doğru ize döndürülmeye çalışılır.

Araç Güvenlik Sistemleri - ESP Nedir?
Araç Güvenlik Sistemleri – ESP Nedir?

*DSC (Dynamic Stability Control) – Dinamik denge desteği DSC, ESP ile aynı prensipte, dört tekerleğin yola en güvenli şekilde basmasını sağlayan sistemdir. Elektronik stabilite sistemi ağırlıklı olarak BMW’de kullanılır. Viraj dışındaki kritik fren anında karşı moment uygulayarak arka tarafın savrulmasını önler.

*PSM (Porsche Stability Management) – Porsche firmasının patentinde ki ESP sistemidir.

ASR Nedir? Anti Patinaj Sistemi – Araç Güvenlik Sistemleri

Anti patinaj sistemi ASR, araba tekerleklerinin patinaj yapmasının önlenmesi amacıyla kurulan bir sistemdir. Özellikle ani kalkışlarda arabaların patinaj yapması çok karşılaşılan bir durumdur. ASR ‘nin İngilizce açılımı ise Anti Slip Regulation olan ASR 2000 yılı sonrası üretilen elektronik araçların bir çoğunda bulunmaktadır. Anti patinaj sisteminin çalışmasını sağlayan parçalar hız algılayıcıları, ABS ve elektronik kontrol ünitesidir. Gaz pedalına hızlı bastığınızda tekerler patinaj yapmak isteyecektir. Tekerleklerdeki hız algılayıcılar herhangi bir tekerde patinaj tespit etmesi durumunda elektronik kontrol ünitesine sinyal yollayacaktır. Her bir tekere ayrı basınç sağlayabilen ABS sistemi patinaj tespit edilen tekerleğe frenleme yapacaktır. Bütün bu ayarlamaları yapan ise elektronik kontrol ünitesidir. Elektronik kontrol ünitesi aldığı sinyalleri hesaplayarak sistemin yönetilmesini sağlar.

Araç Güvenlik Sistemleri - ASR Nedir?
Araç Güvenlik Sistemleri – ASR Nedir?

*TC (Traction Control) – ASR ile aynı görevi yapan sistemdir. ABS yardımıyla yeri geldiğinde fren uygulayarak çekişin başarısını arttırır. OPEL markasının ASR uygulama adıdır.

EDS Nedir? Elektronik Diferansiyel Kilidi – Araç Güvenlik Sistemleri

Çekiş sağlayan tekerleklerden biri boşa dönerse, EDS diğer tekere daha fazla tutuş veriyor. BMW markasında EDS ‘nin kullanım adı EDC Elektronik diferansiyel kontrolüdür.

DSA Nedir? Dinamik Denge Sistemi – Araç Güvenlik Sistemleri

İngilizcesi Dynamic stability assistance olan Dinamik denge sistemi DSA, Volvo’nun S40 ve S80 modellerinde uygulandığı, her hızda tekerleğin dönüşünü kontrol ederek güvenlik ve dengenin artmasında etkili olan sistemdir. Hareket anından varış noktasına kadar etkili olan pek çok antispin sistemlerinden farklı olarak DSA başlangıç anından hızın en üst seviyeye çıktığı ana kadar kesintisiz bir biçimde aracın tüm hız aralığında etkili olmaktadır. DSA, araç belli bir hıza çıktıktan sonra devreden çıkan bir tür başlangıç desteği değildir.

Araç Güvenlik Sistemleri - DSA Nedir?
Araç Güvenlik Sistemleri – DSA Nedir?

Eğer ön tekerlerden biri ya da ikisi birden arka tekerlerden hızlı dönmeye başlarsa ABS sensörleri değişimi kaydederek DSA sisteminin beynine bir sinyal yollar. Beyinde motorun idare sistemine bir sinyal yollayarak tekerleklerin gerektiği kadar dönmesi için gereken yakıtı kesmesini bildiriyor. Böylelikle tekerlekler doğru dönüş hızına ulaşıyor. Tüm bu işlemler saniyenin 20 binde biri kadar bir süre içerisinde gerçekleştiği için araba çok kısa sürede kendini toparlıyor.

FDR Nedir? Araç Dinamik Kontrolü – Araç Güvenlik Sistemleri

Araç dinamik kontrolü özellikle virajlarda ve ani yol değişikliklerinde FDR sistemi yıldırım hızı ile motor, şanzıman ve frene müdahale ederej aracın savrulmasını önler. FDR sisteminin can noktası olan devir sensörü havacılıktan alınmış ve bosch tarafından otomobiller için modernize edilmiştir.

Araç güvenlik sistemleri sayfası bittiğine göre isterseniz çalışma prensipleri ana sayfasına giderek site hakkında bilgi alabilirsiniz. Ana sayfaya gitmek için burayı tıklayınız.

Kaynak: Carstechnic tarafından oluşturulmuştur.

One Response

  1. Salih Albayrak 9 Nisan 2021

Leave a Reply